Pierwsze dni w Gniazdku

Jaki obraz pojawia się nam przed oczami, gdy słyszymy hasło: „pierwsze dni w przedszkolu”? Zapłakane, krzyczące dzieci? Nauczycielki próbujące je pocieszyć? Dzieci stojące w oknie, wyczekujące rodziców?
Adaptacja dzieci w grupie mieszanej wygląda zupełnie inaczej niż w tradycyjnych grupach przedszkolnych. Dziecko dołącza do grupy dzieci będących uczestnikami życia przedszkolnego od dłuższego czasu, co sprawia, że adaptacja jest prostsza. Starsze przedszkolaki są „ekspertami” wprowadzającymi nowego maluszka, grupa bawiąc się i uczestnicząc w codziennych zajęciach wysyła nowemu dziecku komunikat, że w przedszkolu jest dobrze, miło i zabawnie.

Oczywiście ten przekaz wysyłany jest absolutnie nieświadomie, ale poza tym nasze dzieci są przygotowywane przez nauczycieli do przyjmowania nowych dzieci. Uczulamy je na to czego potrzebują nowicjusze, rozmawiamy o tym, jak można im pomóc, czego unikać, by nie zrazić. Dzieci w tym wieku uwielbiają być przewodnikami dla innych, bo same czerpią z tego korzyści, zaspokajając potrzebę znaczenia i sprawczości, dlatego stają się gorliwymi pomocnikami nauczyciela.

Szczegóły aklimatyzacji dziecka w Gniazdku omawiamy z każdym rodzicem indywidualnie, gdyż każde dziecko jest inne. Zapraszamy do kontaktu: 694 563 213.