Nasze święta

Rytm życia codziennego przerywany jest ważnymi wydarzeniami, do których przygotowujemy się z wielkim zaangażowaniem. Stałe imprezy przedszkolne są okazją dla naszych dzieci do prezentowania się przed najbliższymi, budowania poczucia wewnętrznej siły i zadowolenia z własnych osiągnięć. Przygotowując dla gości występy nie dążymy do perfekcji, nie zależy nam by dzieci stały na baczność i recytowały teksty bez zająknięcia, raczej chcemy, by każde dziecko miało okazję przełamywać własne bariery, rozpoznawać i rozwijać umiejętności, o których nie miało pojęcia. Dlatego choć nasze przedstawienia dalekie są od ideału, dzieci znajdują radość w tym co robią. To one decydują, jakiej roli się podejmą, czy chcą śpiewać, tańczyć, być aktorem pierwszo- czy drugoplanowym. W atmosferze pełnej akceptacji i szacunku staramy się je inspirować do wychodzenia poza sferę własnego komfortu, ale niczego nie narzucamy na siłę.
Każde święto przedszkolne jest także okazją, by lepiej się poznać z rodzicami naszych podopiecznych, dlatego gorąco zachęcamy do udziału:

„Święto Ziemniaka” - impreza integracyjna organizowana na początku roku, zwykle na początku października, przy ognisku na Barbarce.

Pasowanie na przedszkolaka – zapraszamy rodziców dzieci, które w Gniazdku są pierwszy rok, dzieci przygotowują krótki występ, składają przyrzeczenie i uroczyście przyjmowane są do grona przedszkolaków (zwykle koniec października).

Spotkanie świąteczne – spotkanie wszystkich rodzin, z uwagi na brak odpowiedniej sali w przedszkolu organizowane w wynajmowanym pomieszczeniu. Tradycją stało się, że dzieci co roku przygotowują bajkowe przedstawienie muzyczno-teatralne, po którym ucztujemy przy obficie zastawionych stołach (w połowie grudnia).

Dzień Babci i Dziadka – styczniowe spotkanie dla babć i dziadków z okazji ich święta, zwykle organizowane w dwóch grupach.

Dzień Mamy i Taty – świętowany pod koniec maja, również w dwóch grupach.

Zakończenie roku szkolnego – uroczyste spotkanie wszystkich rodzin przy ognisku na Barbarce. Dzieci nie przygotowują żadnego programu, chcemy by był to dla nich czas beztroskiej zabawy, choć oczywiście jest chwila refleksji nad mijającym rokiem, dyplomy, uroczyste pożegnanie starszaków zmierzających do szkoły.

Poza wspólnym, rodzinnym świętowaniem każdego roku organizujemy także Mikołajki, bal karnawałowy dla dzieci, uroczyste śniadanie wielkanocne i imprezę z okazji Dnia Dziecka.